ΤΜΗΜΑ ΕΝΤΑΞΗΣ

02/04/2020

ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΤΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ

Γεια σου! Είμαι ένας ιός!!!

01/04/2020

Αγαπητοί γονείς και μαθητές εύχομαι να είστε όλοι καλά και να μένετε σπίτι. Η πρωτόγνωρη κατάσταση που βιώνουμε όλοι λόγω της εξάπλωσης του κορονοϊού πρέπει να μας ενώσει όλους και να γίνουμε υποστηρικτικοί ο ένας προς τον άλλον.

Αυτή την περίοδο καλό θα ήταν να την εκμεταλλευτείτε περνώντας δημιουργικό χρόνο με τα παιδιά σας, κάνοντας πράγματα που ενδεχομένως δεν προλαβαίνατε λόγω υποχρεώσεων. Δώστε τους ερεθίσματα και θα σας εκπλήξουν ευχάριστα.

Δημιουργείστε μια οικογενειακή ποιότητα ζωής. Απαραίτητη προϋπόθεση γι’ αυτό είναι η δημιουργία ενός καθημερινού προγράμματος, καθώς τα παιδιά γίνονται δημιουργικά μέσα από αυτό.

Ενδεικτικά, στη δομή του προγράμματος που θα δημιουργήσετε, μπορείτε να συμπεριλάβετε και τα εξής:

1.Ατομική υγιεινή: πρόσωπο, δόντια χέρια κ.λ.π.

2.Δραστηριότητες ανεξάρτητης διαβίωσης: τακτοποίηση δωματίου, στρώσιμο κρεβατιού, ταξινόμηση παιχνιδιών, στρώσιμο τραπεζιού, συμμετοχή στη διαδικασία του φαγητού κ.λ.π .

3.Ανάπτυξη ικανοτήτων αναψυχής: διάφορα παιχνίδια.

4.Σχολικές επαναλήψεις

5.Αγαπημένες δραστηριότητες των παιδιών σας.